Na temu bezbednosti mladih u Srbiji vršena su brojna istraživanja.

Rezultati pokazuju da su jedni od glavnih faktora da se mladi osećaju nebezbedno u Srbiji: siromaštvo, nezadovoljavajući obrazovni status i problematičan kvalitet obrazovanja, nezaposlenost i nasilje.

Staistički podaci ukazuju da je oko 65% svih ubistava povezano sa upotrebom alkohola. Slična situacija je i kada se govori o nanošenju teških fizičkih povreda hladnim oružjem i nasilja u porodici.

„Mladi ljudi u Srbiji suočavaju se sa brojnim problemima, kako onima koje imaju njihovi roditelji – rastuće siromaštvo, visoka nezaposlenost i pogoršanje zdravstvenog statusa – tako i drugih koji predstavljaju jedinstven skup kontekstualizovanih izazova, uključujući socio-ekonomske nejednakosti, političku marginalizaciju, etničke tenzije, nasleđe ratova i traumatične prošlosti, a sa kojom ni javnost Srbije još nije ‘sklopila mir’. Prisutnost stalnih bezbednosnih pretnji takođe je jedan od osnovnih potencijalnih izvora konflikata, naročito u oblastima multietničke raznolikosti”, navode autori istraživanja Bezbednost mladih u Srbiji.

Jedni od glavnih uzroka nasilja u okruženju, po rezultatima studija su: porodični problemi, kriminal i korupcija i loša materijalna situacija porodice.

Takođe, u studiji „Bezbednost mladih u Srbiji” kao ključni rizici izdvajaju se sledeći:

  1. Rizici vezani za stanje u lokalnoj zajednici koji se odnose na dostupnost narkotika, oružja, prisutnog nasilja u medijima, uzori ponašanja, siromaštvo i slično
  2. Rizici vezani za stanje u širem okruženju koji promovišu nasilje.
  3. Rizici vezani za stanje porodice – prisutne disfunkcionalnosti u porodici –  alkoholizam, nasilje u porodici, ali i manjiporemećaji u komunikaciji, slaba emocionalna povezanost članova porodice
  4. Rizici vezani za obrazovni sistem – antisocijalnost, nisko kotiranje obrazovanja, neuspeh u školovanju, nereagovanje sistema na nasilj..
  5. Rizici vezani za odnose vršnjaka – vršnjačko nasilje, prijatelji sa problematičnim ponašanjem, odbačenost od vršnjaka, izolacija…

Pored ovoga, postoji još jedna vrsta rizika – rizici koje donosi adolescencija, kao jedan od najburnijih perioda. Kao neka moguća rešenja problema nasilja navode se edukacija mladih o nasilju i nenasilnim metodama rešavanja konflikta i komunikaciji, kao i participiranje i zajedništvo delovanja svih relevantnih institucija.

Izvori:

http://urbanstream.co.rs/

https://www.gu.ni.rs/

Autori: Jovana Denčić i Andrija Jevtić