Biatlon na našim prostorima nije najpoznatiji među sportovima, međutim, veoma je cenjen u svetu. Jedan od razloga može ležati u jedinjenju dva sporta. Skijanje i streljaštvo ni sami po sebi nisu jednostavni. Biatlon, kao njihov spoj, logično da zahteva duplo veće ulaganje u sebe.

Korene vuče iz severnih krajeva planete, pogotovo iz onih koji su većim delom godine pokriveni snegom. Pre nego što je postao zvaničan sport, bio je vežba norveškim vojnicima. Godine 1861. osnovan je prvi biatlon klub, čiji je primarni cilj bio da promoviše nacionalnu odbranu. Takođe, Norveška je bila prva država koja je organizovala biatlon trke.

Međunarodna federacija za moderni pentatlon i biatlon (UIBMP) nastala je 1948. godine sa ciljem da standardizuje pravila ovog, tada još uvek novog, sporta. Iste godine se biatlon prvi put pojavljuje kao disciplina, na Zimskim olimpijskim igrama u Sent Moricu. S obzirom na to da konkretna pravila tada nisu bila zvanično definisana, biatlon nije nosio status Olimpijskog sporta. U to vreme se dosta razlikovao od onog koji poznajemo danas. Sastojao se od više disciplina: skijanja, streljaštva, mačevanja i jahačkih disciplina. Pre nego da se uspostavio biatlon kao naziv sporta, ove trke su nosile ime „Patrol race“. Pedeset godina kasnije, Međunarodna biatlon federacija se odvojila od prvobitne i postala samostalna.

Nedugo nakon što su Zimske olimpijske igre uvele novu disciplinu, 1958. godine se organizuje i prvo svetsko prvenstvo u biatlonu. Moderni biatlon se pojavio 1960. na Zimskim olimpijskim igrama, kada su se takmičili samo muškarci, dok su se žene priključile tek 1992. godine u Albervilu.